Nahoru

Blog

Zajímavosti z našeho světa

 

Je GDPR „šaškárna“ nebo krok kupředu?

Pokud podnikáte nebo v práci zpracováváte osobní údaje, pravděpodobně se vám po zaslechnutí zkratky „GDPR“ ježí vlasy na hlavě. Vaše každodenní rutiny jste museli změnit a místo přímočarých pokynů provádíte nějaké „šaškárny“ okolo, a to všechno kvůli nové legislativě od Evropské Unie o ochraně osobních údajů.

20. 11. 2018

Autor: Martin Drozdík

5 min. čtení

 

Jaká je náplň práce programátora?

Představte si, že pracujete jako programátor/ka. Máte svou kancelář s počítačem, vedle kterého stojí kávovar. Váš nový klient potřebuje aplikaci pro svou firmu. Dohodli jste se na fungování programu i odměně. Jak nyní budete postupovat?

10. 11. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Mapa stránek

Stejně jako planeta Země, i weby mohou být popsané mapou. Internetové stránky mají dokonce dvě rozdílné mapy: Jednu pro roboty a druhou pro uživatele. Obě však vypadají a fungují úplně jinak.

06. 11. 2018

Autor: Martin Drozdík

4 min. čtení

 

Mohu jako administrátor vidět uživatelská hesla?

Dnes už se téměř nikdo nebojí zaregistrovat na web, kde vyplní své jméno, email a heslo. Při kliknutí na tlačítko „Zaregistrovat“ se uvedená data pošlou na server, na kterém stránka běží. Brání programátorům něco, aby si tyto údaje zobrazili a uložili pro nekalé účely?

31. 10. 2018

Autor: Lukáš Pekař

2 min. čtení

 

Efekt Barbry Streisandové aneb zákazy nefungují

Všichni známe pořekadlo „zakázané ovoce chutná nejlépe“. Moderní variantu v současné internetové éře můžeme chápat jako „zakázané informace se sdílí nejrychleji“. Tento nový princip jako první objevila Barbra Streisandová, ale určitě z toho nebyla moc nadšená.

22. 10. 2018

Autor: Martin Drozdík

3 min. čtení

 

Měli bychom povolit aktualizace?

V dnešní době není problém potkat lidi s názorem, že jakékoliv aktualizace jejich aplikací chtějí zakázat. Skutečně se jedná o dobrý nápad? Není spíše neaktuální program hrozbou?

15. 10. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Modulární programování

Pokud máte problém s tvorbou velkých programů a špagetovým kódem, určitě vám doporučuji změnit návrhový vzor, ať už se jedná o objektové nebo modulární programování. Docílíte tak daleko větší stability, přehlednosti i znovu-použitelnosti. Není to vůbec složité, stačí se povznést na vyšší úroveň generalizace.

08. 10. 2018

Autor: Martin Drozdík

4 min. čtení

 

Dávejte pozor na nebezpečné http

Surfování na internetu se v dnešní době stalo denním chlebem pro většinu z nás. Ať už brouzdáme na počítači či telefonu, vždy je třeba dávat pozor, na jakých stránkách jsme. Obzvláště v případě, že někam zadáváme jakékoli osobní údaje, nedej bože hesla. Proč?

03. 10. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Co je vlastně doména, hosting a databáze

Jestliže jste někdy zřizovali svůj web, pravděpodobně se kolem vás ochomýtaly pojmy doména, hosting nebo databáze. Bylo to z dobrého důvodu Bez těchto služeb by vaše stránky nemusely fungovat správně.

25. 09. 2018

Autor: Martin Drozdík

3 min. čtení

 

Co je to git a proč ho používat?

Při programování platí, že čím více kódu máme, tím se stává pravděpodobnější, že uděláme nějakou botu. Na velkých projektech přitom zpravidla nepracuje pouze jeden vývojář, ale celý tým. Jak se máme starat o takhle velký projekt vyvíjený mnoha lidmi, abychom minimalizovali počet chyb, a zároveň věděli, kdo co vytvořil a v případě nutnosti se mohli vrátit do předchozí verze aplikace?

16. 09. 2018

Autor: Lukáš Pekař

3 min. čtení

 

Jak si zlepšit SEO?

Nikdy nekončící ani kompletně vyřešená otázka dnešního světa online prodeje a marketingu: „Jak si zlepšit SEO?“. Nejdříve si ale musíme položit důležitou otázku: „Co je to vlastně SEO?“. Tento pojem se přes svá léta zohýbal a zmutoval do neurčitého pojmu, který každý zná, chce, ale neví, co přesně znamená. Urovnejme si, co SEO ve skutečnosti vyjadřuje a ukažme si, jak jej využít pro zvýšení návštěvnosti na jakémkoliv webu.

11. 09. 2018

Autor: Martin Drozdík

6 min. čtení

 

Co je to Model-View-Controller?

Každý programátor se časem dostane do situace, kde už mu nebude stačit jednoduché vrstvení kódu tak, jak ho to napadne. Potřebuje vnést do své práce nějaký řád, obzvláště v případech, kde už na jednom projektu nedělá sám. V tu chvíli přichází návrhové vzory.

04. 09. 2018

Autor: Lukáš Pekař

2 min. čtení